Mikor segíthet a gyermekpszichológus?
Amennyiben gyermeke viselkedésében olyan változást tapasztal, amelynek hátterében komoly érzelmi problémákra lehet következtetni, érdemes lehet a magányos küzdelem helyett külső segítséget igénybe venni a nehézségek okainak feltárásához és kezeléséhez. Így új szempontokhoz jutva, a probléma másfajta megközelítésével megszüntethető a kialakult „rossz egyensúly”, és helyreállíthatóak a harmonikus, fejlődést elősegítő körülmények a gyermek, a szülő és a család életében.
A „látványos”, a gyermek és/vagy a környezete számára komolyan megterhelő tüneteken kívül olykor a legfelelősségteljesebb szülőben (sőt, leginkább bennük) is támadhatnak aggodalmak, állhatnak értetlenül gyermekük bizonyos megnyilvánulásai előtt. Ilyen esetekben is érdemes megfontolni a gyermekpszichológussal való konzultációt, a kételyek eloszlatása és annak tisztázása érdekében, hogy a problémásnak vélt viselkedés a fejlődés velejárója, életkori sajátosság-e, vagy esetleg komplexebb beavatkozást igényel.
A gyermekpszichológus továbbá hatékony segítséget nyújthat óvodai vagy iskolai beilleszkedési problémák, a környezethez, illetve a változásokhoz való alkalmazkodás nehezítettsége esetén is.
Hogyan segít a gyermekpszichológus?
A szülők számára lehetőség van arra, hogy felmerülő kérdéseik, problémáik kapcsán rendelőnkben egy, vagy több alkalomból álló konzultáción, igény szerint nevelési tanácsadáson vegyenek részt.
A gyermekek pszichológiai vizsgálatát, a velük való foglalkozást is minden esetben szülőkonzultációval összekötve végezzük.
A gyermekekkel való munka során alkalmazott eszközök illeszkednek az életkori sajátosságokhoz és a gyermekekre jellemző kifejezésmódhoz. A pszichológus új szereplőként jelenik meg a gyermek életében, a vele való kapcsolat kialakítása, formálódása a diagnózishoz hasznos támpontokat nyújt, a nyugodt és elfogadó légkör pedig a probléma kezelését és a szükséges készségek kibontakoztatását is elősegíti.
Keretek, módszerek:
- egyéni pszichológiai foglalkozás
- csoportos foglalkozások
- szülő-gyermek konzultáció
- szülőkonzultáció
- családterápia
Leggyakrabban felmerülő kérdések, problémák:
- nevelési kérdések
- szorongásos tünetek (pl. körömrágás)
- érzelmi nehézségek (pl. visszahúzódás, lehangoltság)
- magatartásproblémák (pl. túlzott agresszió)
- beilleszkedési és kapcsolatteremtési nehézségek
- evés, alvás, szobatisztaság problémái
- dadogás
- teljesítményproblémák
- család életében bekövetkezett változásokhoz való alkalmazkodás nehézségei (pl. testvérféltékenység, válás, haláleset)
- pszichoszomatikus tünetek